Video: Se eller gense foreningens debat på Building Green 2020


Du kan nu se eller gense foreningens debat på årets Building Green DK, hvor vi sammen med HELLES & DOCHERTY - byudvikling med tre bundlinjer nørdede FN's verdensmål og hvordan den sociale bundlinje hænger sammen med grøn og økonomisk bæredygtighed i byggeriet.

På dagen blev det bl. a. diskuteret, at vi må samarbejde om at få høje sociale krav ind i både DGNB-certificeringen og Den Frivillige Bæredygtighedsklasse. Og der er gode muligheder for at få indflydelse lige nu, mener panelet:
”Dem, som diskuterer social bæredygtighed nu, er first-movers og med til at sætte fremtidens standarder,” lød det bl. a. fra panelet. 

Tak til panelet for en spændende debat: Palle Adamsen, Lærke Hein, Peder Johansen, Christine Brochdorf og moderator Stine Bardeleben Helles.

Hør diskussionen om, hvordan certificeringerne kan spille en rolle i fremtiden bæredygtige byggebranche, og meget mere her